Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Wycieczka na Lubelski Festiwal Nauki

Wycieczka na Lubelski Festiwal Nauki

21 września 2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II
w Moniatyczach udali się na wycieczkę do Lublina. Tego dnia uczestniczyli w pokazach, doświadczeniach i wykładach organizowanych przez lubelskie uczelnie wyższe w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który w tym roku odbywał się pod hasłem Nauka bez granic. Enjoy science!

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: jedna udała się na pokazy matematyczno-przyrodnicze, druga zaś wybrała projekty humanistyczne. Uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczący w wycieczce rozpoczęli swoją wędrówkę po lubelskich uczelniach od Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Pierwszy wykład odbył się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, gdzie zebrani mogli się dowiedzieć czym są fraktale, czy możemy je spotkać wokół nas i jaki mają związek z matematyką. Następnie młodzież udała się na Wydział Chemii, gdzie mogli obserwować niezwykle interesujące i zjawiskowe pokazy i doświadczenia z pogranicza chemii i fizyki, które dotyczyły głównie tematu zjawisk fizycznych i przemian chemicznych. Ostatnim punktem programu tej grupy był udział w warsztatach Matematyka w kodzie QR ukryta. Podczas dwugodzinnych zajęć kody QR zostały wykorzystane przez prowadzących do pracy zespołowej metodą stacji zadaniowych w celu powtórzenia i utrwalenia wyrażeń algebraicznych, równań, procentów, ułamków oraz działań w zbiorze liczb całkowitych.
Druga grupa uczniów z klasy piątej i szóstej rozpoczęła ten dzień od nietypowej wizyty w Bibliotece Głównej UMCS, gdzie mogli poznać tajniki pracy bibliotekarza oraz dotrzeć do miejsc, które nie są dostępne zwykłym czytelnikom. Na następnym pokazie połączonym
z wykładem pt. Czy jeden instrument może zastąpić sto? O organach i unikatowości ich brzmienia. Trójka prowadzących opowiadała o historii, budowie, możliwość zmiany brzmienia instrumentu jakim są organy i dostosowywania go do potrzeb wykonawcy oraz słuchacza. Na koniec uczniowie mieli tę przyjemność aby wysłuchać kilka utworów granych na organach. Kolejne zajęcia dały dzieciom odpowiedź kim jest człowiek jako istota multimodalna. Na koniec uczniowie wzięli udział w warsztatach lalkarskich, podczas których każdy z uczestników wykonał dwie rosyjskie lalki ludowe: „pielienaszki” i motanki. Najmłodszym te zajęcia najbardziej przypadły do gustu. Z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem wykonywali polecenia prowadzącej, tak aby każda lalka prezentowała się jak najlepiej.
Po godzinie 13.00 uczestnicy wycieczki udali się na ciepły posiłek, a następnie zadowoleni i pełni wrażeń wracali do autokaru i w drogę powrotną do domu.