Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Dzień Dziecka w Wiosce Gotów w Masłomęczu

Dzieci przy drewnianej łodzi gockiej

Dzień Dziecka w Wiosce Gotów w Masłomęczu

W dniu 1 i 2 czerwca 2021 r. – z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, został zorganizowany wyjazd uczniów z klas 0-VII do Wioski Gotów w Masłomęczu pod kierownictwem pań Małgorzaty Boguckiej, Grażyny Jakulewicz oraz Barbary Frykowskiej.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie skansenu z przewodnikiem. Pogoda sprzyjała, więc uczniowie z zaciekawieniem spacerowali śladami przeszłości. Obejrzeli i zwiedzili wielką chatę gocką oraz pozostałe urokliwe chaty kryte strzechą i wyposażone w różne eksponaty. Były to : domy tkaczki, wojownika, kowala, garncarza oraz półziemianki. Mogliśmy zaobserwować bogactwo zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z II i III wieku po narodzinach Chrystusa.
Zobaczyli również rabatkę z ziołami i obejrzeli również pokaz walki gockich wojowników. Sami mogli sprawdzić umiejętność strzelania z łuku.
Kolejnym etapem były zajęcia plastyczne: najpierw pokaz przez gospodynie gockie wykonania naczyń glinianych oraz korali. Uczniowie z dużym zaangażowanie uczestniczyli w tych zajęciach. Wykonane przez siebie wytwory mogli zabrać do domu.
Pobyt uczniów w wiosce zakończył się wspólnym posiłkiem i zabawami. Pełni radosnego nastroju uczniowie powrócili do swoich domów. To była udana i pouczająca wycieczka.

Mężczyźni w strojach wojowników gockich uczą dzieci strzelać z łuku
Zdjęcie 1