Pod hasłem „Nie pal przy mnie – proszę”, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II prowadzony był program edukacji antytytoniowej rekomendowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną. W zajęciach warsztatowych uczestniczyli uczniowie klas I-III. Program jest jednym z elementów realizacji Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.
Ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. W ramach przeprowadzonych pięciu zajęć warsztatowych w ciągu roku szkolnego, w tym dwóch dwugodzinnych i trzech jednogodzinnych dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat zdrowia. Uporządkowały swoją wiedzę na następujące tematy:
- Co to jest zdrowie?
- Od czego zależy nasze zdrowie?
- Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
- Co robić, gdy własne zdrowie jest zagrożone?
- Nie pal przy mnie, proszę!
W warsztatach prowadzący w celu uatrakcyjnienia zajęć stosowali metody aktywizujące, takie jak: burza mózgów,„narysuj i napisz” – diagnoza wiedzy, ćwiczenia oddechowe, wierszyk – postać wiewiórki Wiki, krzyżówka, układanka o wiewiórce, znaczki „Nie pal przy mnie, proszę”, wizualizacja, drama.
Praca w małych grupach polegała na współpracy − dzieci prowadziły dialogi, konfrontując swoją wiedzę. Nauczyciel odgrywał rolę doradcy i koordynatora wspierającego wychowanków. Dzieci uczestniczyły chętnie w zajęciach. Na zakończenie wykonały znaczki „Nie pal przy mnie, proszę”, które zaniosły do domu popularyzując zdobytą wiedzę. Konkurs plastyczny był finałowym integrującym dzieci punktem realizowanego programu.