Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Wycieczka do Lublina i Świdnika

Uczniowie wraz z nauczycielami i przewodnikiem przed helikopterem - symbolem miasta, ustawieni do pamiątkowego zdjęcia

Wycieczka do Lublina i Świdnika

10 maja odbyła się wycieczka szkolna do Lublina i Świdnika, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli-wychowawców: Barbary Frykowskiej, Jerzego Pyca i Łukasza Wańczyckiego.

Pierwszym punktem zwiedzania był Port Lotniczy – Lublin w Świdniku. Powitał tutaj wszystkich zaprzyjaźniony ksiądz – Wojciech Zasada wraz z Rzecznikiem Portu Lotniczego – Panem Piotrem Jankowskim. Na powitanie każdy otrzymał w prezencie pamiątkowy ołówek z logo portu. Potem pod opieką przewodników rozpoczęło się zwiedzanie. W programie była strefa ogólnodostępna – punkt oczekiwania na odloty i przyloty statków powietrznych oraz strefa zastrzeżona – punkt kontroli bezpieczeństwa, oglądanie startu i lądowania samolotów, zwiedzanie pomieszczeń oraz zapoznanie ze sprzętem straży pożarnej, służącym do odśnieżania płyty lotniska i pasów startowych oraz do akcji gaszenia pożarów na wypadek awarii statków powietrznych. Prezentowane pojazdy wraz z wyposażeniem wzbudziły wielkie zainteresowanie i zachwyt wśród uczniów. Zadawali oni wiele pytań dotyczących obsługi tego sprzętu, aż wprawiali w podziw i zdziwienie strażaków. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe magnesy z logo Portu Lotniczego.
Kolejną atrakcją podczas wycieczki był Park Trampolin – Akropark w Lublinie. Dzięki różnorodnym atrakcjom znajdującym się w Akroparku, uczestnicy – oprócz wspaniałej zabawy – mieli okazję do wzmocnienia swojej kondycji fizycznej, poprawy koordynacji, a także do poćwiczenia refleksu i skupienia. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów świetnie bawili się w strefie trampolin, toru ninja, ścianie wspinaczkowej, basenie z gąbkami, wieży skoków, slackline, torze gladiatorów i ścianie cardiowall.
Po wizycie w Parku Trampolin i obiadowym posiłku, nadeszła pora na zwiedzanie Muzeum – Strefa Historii i miasta Świdnik. Korzystając ze znajomości i uprzejmości księdza Wojciecha Zasady – wspaniałego poety, tworzącego swe dzieła pod pseudonimem artystycznym Don Adalberto, mieszkańca Świdnika, rodem z Hrubieszowa – uczestnicy wycieczki mogli pod Jego przewodnictwem zwiedzić przepiękne miasto – Świdnik. Najpierw było spotkanie z ks. kanonikiem Tadeuszem Nowakiem – świadkiem historii, który opowiedział o wydarzeniach lipcowych w PZL – Świdnik z 1980 roku, będących początkiem wydarzeń sierpniowych w Gdańsku, o stanie wojennym, o słynnych Świdnickich Spacerach oraz o budowie przepięknego „okrągłego” kościoła pod wezwaniem Matki Kościoła, w którego wnętrzu z wielkim zainteresowaniem wysłuchano ciekawych opowieści księdza o narodzinach Solidarności. Kolejnym punktem była wizyta w Strefie Historii – gdzie z wielką uwagą i skupieniem uczniowie wysłuchali opowieści przewodnika muzeum o historii miasta, a następnie oglądali eksponaty z dziedziny motoryzacji, urządzenia elektryczne i inne historyczne sprzęty sprzed kilkudziesięciu lat. Niezwykłą atrakcją była zabawa na symulatorach lotów, imitujących kierowanie i nawigację statków powietrznych.
Ksiądz Wojciech umożliwił również zwiedzającym wizytę w nowoczesnej bibliotece, w której jest kapelanem. Oprócz klasycznych księgozbiorów, zawiera ona także nowoczesne zasoby cyfrowe dla (zwłaszcza) młodych czytelników. W tym dniu miała też miejsce wystawa poświęcona twórczości Anny Kamieńskiej, którą można było podziwiać i wysłuchać barwnej opowieści o tej wspaniałej pisarce. Po krótkiej przerwie na lody i odpoczynku przy pięknej fontannie na zielonym skwerku, było przejście aleją Świdnickich Spacerów i wspólna fotografia przy słynnym helikopterze – symbolu miasta. Wszystkich uczestników wycieczki urzekła architektura dość młodego miasta z piękną zielenią w tle. Uczniowie wraz z opiekunami z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom przewodnika o wszystkich odwiedzanych miejscach i związanych z nimi wydarzeniach. Organizatorzy wycieczki są niezwykle wdzięczni księdzu Wojciechowi Zasadzie za poświęcenie swojego cennego czasu dla uczniów, za piękne opowieści oraz za prezenty w postaci zbiorku poezji własnego autorstwa dla opiekunów wycieczki i za słodki poczęstunek dla wszystkich wycieczkowiczów.
Po całym emocjonującym dniu, uczestnicy wycieczki pozostali pod wielkim wrażeniem odwiedzanych miejsc i atrakcji, z których korzystali. Pozostaną one w ich pamięci na długi czas.

Uczniowie wraz z opiekunami przed Portem Lotniczym - Lublin
Zdjęcie 1
Uczniowie wraz z opiekunami przed Portem Lotniczym - Lublin
Uczniowie przed Portem Lotniczym witający lądujący statek powietrzny