Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Hrubieszowie

Uczniowie klasy IV przed budynkiem hrubieszowskiego muzeum

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Hrubieszowie

21 września uczniowie klasy IV pod opieką p. Jerzego Pyca wybrali się do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Na miejscu czekała na nas pani przewodniczka Justyna Wojtiuk.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od działu archeologicznego. W sali zgromadzono mnóstwo różnych, glinianych naczyń pochodzących z Masłomęcza i Czerniczyna. W dziale etnograficznym obejrzeliśmy eksponaty ukazujące kulturę materialną, duchową i społeczną powiatu hrubieszowskiego. W dziale historycznym podziwialiśmy zbiory numizmatów (monety i medale) oraz militaria.
W zbiorach muzealnych na szczególną uwagę zasługują archiwalia dotyczące Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, założonego przez ks. Stanisława Staszica.
Następnym punktem naszego zwiedzania był dział sztuki. Wśród zbiorów z zakresu sztuki znajdują się obrazy olejne, akwarele, szkice, dzieła wykonane w różnych technikach graficznych, ikony, rzemiosło artystyczne i rękodzieło, sztuka użytkowa, rzeźby oraz exlibrisy. Naszą uwagę zwróciły rzeźby wykonane przez p. Jana Pyrę, mieszkańca naszej miejscowości.
Na zakończenie zwiedzania wszyscy dostaliśmy pamiątkowe zakładki do książek. Podziękowaliśmy pani przewodniczce za oprowadzenie i przekazanie wielu wiadomości. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu do hrubieszowskiego muzeum.

Uczniowie klasy IV przy szklanej gablocie muzealnej
Zdjęcie 1