Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - "Z marzeń, walki i znoju powstałaś..."

Grupa uczniów w galowych strojach z biało-czerwonymi kotylionami na piersi

"Z marzeń, walki i znoju powstałaś..."

W przeddzień Święta Niepodległości – 10 listopada, społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystej akademii, by uczcić rocznicę odzyskania utraconej na 123 lata wolności.

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.
W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie przygotowani pod kierunkiem nauczyciela historii pana Jerzego Pyca recytowali wiersze, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uczeń w garniturze recytuje przy mikrofonie
Zdjęcie 1
Uczeń w garniturze recytuje przy mikrofonie
Zdjęcie 2