Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zdjęcie okładki książki "Żołnierze Wyklęci", Marek A. Koprowski, na tle flagi Polski
Grafika własna

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

#pamiętamy #1marca #ŻołnierzeWyklęci

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Święto to zostało ustanowione, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani.

Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni.

Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę.

Opracowała: Zuzanna Solarska, Przewodnicząca SU