Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mienianach przystępuje w roku szkolnym 2025/2026 do programu ogólnopolskiego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego organizatorem jest marka Puchatek we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
O programie :
- Program adresowany jest przede wszystkim do uczniów klas I szkół podstawowych.
- Celem jest edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa – w różnych obszarach życia: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacji z rówieśnikami czy podczas wypoczynku.
Jak realizujemy ten program w szkole?:
W naszej szkole działania w ramach Akademii będą obejmować:
- Zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli klas I z wykorzystaniem materiałów otrzymanych od organizatorów.
- Zajęcia multimedialne, gry i zabawy, scenariusze lekcyjne, karty pracy, prezentacje oraz materiały wspierające dla rodziców.
- Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa – po zakończeniu zajęć uczniowie klas I sprawdzą swoją wiedzę w teście on-line.
- Po realizacji wszystkich elementów – szkoła otrzyma Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka oraz dyplomy dla uczniów, co potwierdzi udział i zaangażowanie.
Dlaczego warto?:
- Uczniowie zdobywają wiedzę od najmłodszych lat na temat zachowań bezpiecznych w różnych sytuacjach – co pomaga zapobiegać wypadkom i budować poczucie własnej ochrony.
- Rozwijanie kompetencji społecznych – wchodzenie w relacje, komunikacja, świadomość zagrożeń.
- Współpraca szkoły z rodzicami, co wzmacnia realizację programu również w domu.
- Uzyskanie formalnego potwierdzenia udziału (certyfikat, dyplomy), co buduje szkolną kulturę bezpieczeństwa i motywuje do dalszych podobnych działań.