Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

Grafika ilustrująca książkę
fot. pixabay.com

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

29 września 2021r w naszej szkole miał miejsce Ogólnopolski Dnia Głośnego Czytania. W tym dniu wszyscy uczniowie naszej szkoły pięknie czytali oraz opowiadali o swoich ulubionych książkach, mogli też poznać nowości czytelnicze. Akcję zorganizowała Pani Julita Jonaszek.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W roli czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy, strażacy czy znani aktorzy. Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje, związane np. z zainteresowaniami.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

Dzieci pod kierunkiem Pani Julity Jonaszek czytają ulubione książki.
Dzieci pod kierunkiem Pani Julity Jonaszek czytają ulubione książki.
Dzieci wsłuchują się w czytane przez nauczyciela książki
Dzieci wsłuchują się w czytane przez nauczyciela książki