Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - LEKCJA FIZYKI, PRZYRODY I HISTORII

LEKCJA FIZYKI, PRZYRODY I HISTORII

Dnia 14 września 2023 r. uczniowie z VII klasy naszej szkoły udali się do Lublina, gdzie wzięli udział w 63.

Pokazach z Fizyki zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Pokazy z Fizyki zostały przygotowane przez pracowników naukowych. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: „Fizyka latania”, „Poprzez zabawę do praw fizyki”, „Rezonanse” i „Termodynamika”. Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach. Zajęcia te promują oraz popularyzują nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie. To doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych eksperymenty z fizyki.
   Po zajęciach na UMCS-ie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego, gdzie uczniowie zobaczyli ciekawe rośliny oraz mogli przekonać się, jak smakują ich kwiaty oraz owoce.
   Następnym przystankiem wyjazdu było Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym Lubelszczyzny. Muzeum malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. Uczniowie zobaczyli przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek. Utrwalili również wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.
   Po dniu pełnym wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Stefankowic.