Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Wycieczka na Lubelski Festiwal Nauki

Wycieczka na Lubelski Festiwal Nauki

„Kolorowe czary mary” i „Tajemniczy świat grzybów” – nazwami takich warsztatów Lubelski Festiwal Nauki przyciągnął uwagę uczniów naszej szkoły. Zaciekawieni tematyką pokazów, uczniowie klas IV i V wraz z opiekunami p. D. Germańską–Bednarczuk i p. M. Marel-Knap, 20 września wybrali się do Lublina.

Warsztaty rozpoczęły się na Uniwersytecie Przyrodniczym, gdzie po krótkiej prelekcji Pani Profesor, mieliśmy możliwość samodzielnego wykonania preparatów i obserwowania ich pod mikroskopem. Okazało się, że każdego dnia mamy do czynienia z różnego rodzaju grzybami, których nie widać gołym okiem. Następnie, udaliśmy się do Instytutu Agrofizyki, gdzie mogliśmy sami czarować. Dzięki tym warsztatom dowiedzieliśmy się, że z roślin można uzyskać naturalne barwniki, którymi możemy zabarwiać próbki i troszkę zabawić się w magików. Wykonaliśmy nawet własny obraz, który otrzymaliśmy na pamiątkę.Bogatsi o nowe doświadczenia i w wyśmienitych humorach, wróciliśmy do naszych domów. Mamy nadzieję, że już za rok będziemy znów mogli wybrać się na Lubelski Festiwal Nauki i dowiedzieć się kolejnych ciekawostek o świecie chemii, fizyki czy biologii.