Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - XXIII DZIEŃ PAPIESKI ,,CYWILIZACJA ŻYCIA”

XXIII DZIEŃ PAPIESKI ,,CYWILIZACJA ŻYCIA”

17.10.2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom XXIII Dnia Papieskiego. W tym roku hasło w/w dnia brzmiało ,,Cywilizacja życia”. Uczniowie klas IV i V, przygotowani przez katechetkę – p. Celinę Malec, wystąpili z częścią artystyczną, której treścią było przypomnienie nauczania św. Jana Pawła II o wartości ludzkiego życia.

Podczas Akademii wysłuchaliśmy fragmentów przemówień, jakie Ojciec św. wygłosił podczas pielgrzymek po wszystkich kontynentach. Szczególnie dziś jego nauczanie jest głośnym apelem w obronie życia, gdy na świecie, w zawierusze wojennej ginie wiele istnień ludzkich, gdy życie człowieka nie ma wartości. Dlatego tak ważne jest, aby na nowo ludzkość podjęła wysiłek budowania pokoju na całym świecie, aby dzieci miały możliwość bezpiecznego życia i nauki, były szczęśliwe i żyły w szczęśliwych rodzinach, a dorośli mogli wykonywać swoją pracę, która przyczyni się do rozwoju społecznego narodu. Troska o pokój i prawa człowieka była tematem wystąpienia św. Jana Pawła II na forum ONZ, gdzie nawoływał do zakończenia wojen i rewolucji. Przypominał także, jak ważna jest kultura, od której zależy nasza wolność oraz o tym, że każda chwila jest cenna. Uczymy się tego codziennie, a wojna na Ukrainie przypomina nam o tym jeszcze mocniej. Święty Jan Paweł II nie tylko podczas swoich pielgrzymek, ale przez cały swój pontyfikat głosił prawdę że dobro, wolność i życie zawsze zwyciężą. Szacunek dla życia był tematem wielu spotkań z przedstawicielami różnych zawodów, przekonań czy religii, nawet niechrześcijańskich. Papież zawsze szukał porozumienia i apelował do ludzkich sumień oraz stawał w obronie życia i pokoju. Podczas akademii uczniowie wykonali piosenki pt. ,,Biały Pielgrzym” i ,,Abba Ojcze” oraz wiersz Karola Wojtyły pt. ,,O słońcu niewyczerpanym”.

XXIII Dzień Papieski 2
XXIII Dzień Papieski 1