Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Wioska Gotów-Skansen

Wioska Gotów-Skansen

To tutaj możemy "przenieść się" w czasy starożytności. Ówczesną stolicę regionu, założyli Goci w II w. n.e. Przybysze z północy, podążając ze Skandynawii do „lepszego świata”, południowo-wschodniej Europy, zatrzymali się na ok. 200 lat w Kotlinie Hrubieszowskiej.

Rozwinęli tutaj jedną z najbardziej fascynujących kultur ówczesnej Europy. Około 375 r. n.e., nękani przez najazdy wojowniczych plemion, m.in. Hunów, opuścili okolice Hrubieszowa. Zobaczymy tutaj m.in. zagrodę garncarza, półziemiankę tkaczki oraz chatę wojownika-kupca.

Kontakt dla zwiedzających: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla bardziej aktywnych i wymagających, po uprzednim uzgodnieniu organizowane są 2-3 h żywe lekcje historii - dla grup zorganizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ich trakcie prowadzone są pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, pokazy walk, prezentacja dawnej kuchni. Udostępniamy również miejsce ogniskowe.
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zwiedzanie: maj - październik, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 -18:00, poniedziałek - nieczynne.

Zapraszamy także na imprezy:
Szczególnie widowiskowa jest Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu z prezentacją życia codziennego starożytnych mieszkańców Europy - organizowana każdego roku w ostatni weekend lipca.

Wioska Gotów w Masłomęczu
Masłomęcz 99
22-500 Hrubieszów

Człowiek rozpala ogień w piecu z gliny
Wnętrze chaty gockiej
Człowiek rozpala ogień w piecu z gliny
Wojownik gocki
Życie w wiosce gockiej
Wojownik gocki
Chata gocka
Jedna z replik chat
Chata gocka
Wioska gocka
Replika chaty
Wioska gocka
Grupa wojowników gockich
Przemarsz wojów gockich
Grupa wojowników gockich

Przydatne linki

 

Jeżeli znalazłeś błąd na tej stronie bądź masz uwagi dotyczące jej funkcjonowania napisz na adres: sekretariat@hrubieszow-gmina.pl

Nota informacyjna

Informacje opublikowane w niniejszym serwisie pochodzą ze wszystkich jednostek organizacyjnych Gminy Hrubieszów. Za prawidłowość informacji odpowiedzialność ponosi konkretna jednostka, która opublikowała informację lub jest zobligowana do jej publikacji. 

Wszelkie przepisy prawa podane na tej stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią wykładni prawa.