W dniach 30-31 maja 2022 r. uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej w Czerniczynie wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Wyjazd zorganizowany został przez Annę Karcz i Katarzynę Niźnikowską w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”, dzięki któremu uczniowie otrzymali dofinansowanie do wyjazdu.
Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie zabytków Krakowa, legend i historii związanej z miastem. Dodatkowym punktem programu była wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce, od której rozpoczęliśmy wycieczkę. Zeszliśmy na głębokość ponad 130 metrów. Poznaliśmy historię i tajemnice kopalni oraz legendę Księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na ziemie polskie. Przemierzaliśmy podziemne korytarze, podziwialiśmy rzeźby solne, jeziora i kaplice. Na zakończenie zwiedzania Wieliczki odpoczywaliśmy w Tężni Solankowej i oczywiście zakupiliśmy pamiątki związane z kopalnią.
Tego samego dnia byliśmy na Kopcu Kościuszki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa. Późnym popołudniem młodzież i opiekunowie mieli okazję do nauki przez zabawę i zmysły, dzięki wizycie w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema należącym do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Oglądaliśmy film 3D w tamtejszym planetarium o historii astronomii i lotów kosmicznych. Korzystaliśmy z urządzeń demonstrujących zjawiska fizyczne, optyczne, akustyczne. Znalazła się też chwila na zapiekanki, lody i wspólna zabawę na placu rekreacji.
Po nocnym odpoczynku w hotelowych pokojach i pysznym śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Krakowa. Towarzyszyła nam sympatyczna pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała nam o historii zwiedzanych obiektów. Przemierzyliśmy trasę przez Sukiennice, Rynek Główny, Dziedziniec Arkadowy. Mogliśmy zobaczyć Okno Papieskie, Bramę Floriańską, zabytkowe kościoły, w tym oczywiście Kościół Mariacki. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła wystawa figur woskowych oraz wizyta w Katedrze na Wawelu z Dzwonem Zygmunta i grobami królewskimi.
Drugi dzień wyjazdu zakończyliśmy na wystawie „Zaginiony Wawel”, gdzie poznaliśmy pradawne dzieje ziem, na których położony jest Wawel. Obowiązkowo udaliśmy się pod pomnik Smoka Wawelskiego, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zakup pamiątek, smaczne lody i ostatnie spojrzenie na Wawel zakończyły naszą turystyczną przygodę w mieście o tak wielowiekowej kulturze i historii.
W imieniu uczniów, rodziców i organizatorów wycieczki dziękujemy nauczycielom – Pani Agacie Zając, Pani Bożenie Nowosad, Panu Łukaszowi Wańczyckiemu, którzy towarzyszyli podczas wyjazdu, aby opiekować się młodzieżą. Podziękowania ślemy również do kierowcy – Pana Kacpra Kazana, który nas wspierał w opiece nad uczniami, ale przede wszystkim zapewnił nam komfortową i bezpieczną podróż w obie strony.