2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.
Dołączając do idei wsparcia osób autystycznych w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem „Szkoła na niebiesko”. W ciągu tygodnia Pani Anna Karcz – pedagog szkolny przeprowadziła zajęcia na temat autyzmu w klasach I-VIII oraz punkcie i oddziale przedszkolnym. Młodsi oglądali film edukacyjny „Jaś i niebieskie motyle”, który przedstawiał historię chłopca dotkniętego autyzmem ze wszystkimi objawami jego choroby. W klasach starszych dodatkowo przeprowadzone były pogadanki na temat potrzeby akceptacji, tolerancji i świadomości potrzeb i zachowań dzieci, młodzieży i dorosłych ze spektrum autyzmu. Maluchy dostały do pokolorowania na niebiesko motyla, a starsi kolorowali słonia. Motyl był jednym z bohaterów filmu – opiekunem chorego Jasia. Natomiast słoń oznacza siłę, wsparcie i zrozumienie dla osób dotkniętych autyzmem.
Jako finał akcji w piątek 31. marca większość uczniów, przedszkolaków i nauczycieli przyszło do szkoły ubranych w niebieską bluzkę lub inną część odzieży w geście solidarności z osobami autystycznymi. Symbolem był kotylion w postaci niebieskiego motyla. Bardzo się cieszymy, że większość społeczności szkolnej włączyła się do organizowanej przez pedagoga akcji.
Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności. Mamy nadzieję, że takie myślenie pozostanie z nami na długo.