15 kwietnia Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie zorganizowała wycieczkę krajoznawczą - Staszicowskimi śladami Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego oraz zapoznanie z walorami krajoznawczymi naszego regionu.
W trakcie wycieczki uczniowie obejrzeli wiele obiektów i miejsc pamięci poświęconych ks. Stanisławowi Staszicowi i po byłym Towarzystwie Rolniczym Hrubieszowskim oraz ciekawostki krajoznawcze znajdujące się na trasie.
Wyjechaliśmy z Czerniczyna, miejscowości należącej dawniej do TRH.W Hrubieszowie zobaczyliśmy Dom lekarzy TRH, siedzibęRady Gospodarczej TRH, apod pomnikiem Stanisława Staszica postawionymw 1922 roku, zapaliliśmy znicz.
W Dziekanowie zobaczyliśmy dawną siedzibę Rady Gospodarczej TRH, grobowce Grotthusów – prezesów Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, rządcówkę i kuźnię TRH, pomnik Stanisława Staszica z 1922 roku.
W Szpikołosach, miejscowości należącej dawniej do TRH, zwiedziliśmy drewnianą cerkiewkę z 1801 roku, obecnie kościół rzymskokatolicki. Następnie na naszej trasiebyły Moniatycze – miejscowość, w której znajduje się drewniany kościół rzymskokatolicki z 1870 roku.
Przejechaliśmy przez Odletajkę, należącą dawniej do TRH i dojechaliśmy do Jarosławia, dawnej siedziby Rady Leśnej TRH. Tumieścił sięzajazd staszicowski, pomnik St. Staszica wystawiony w setną rocznice śmierci, murowany spichlerz. W Jarosławcu uczniowie spotkali się z Panem Janem Czyżewskim, który prowadzi obecnie Izbę Staszicowską.Pamięć o Staszicu i TRH kultywuje od ponad pół wieku. Wszystkich uczniów obdarował pamiątkowymi książkami.
Uchanie – to miejscowość, w której mieliśmy okazję obejrzeć kościół z 1575 roku, ufundowany przez Jakuba Uchańskiego, prymasa Polski i pierwszego interrexa. Świątynia wzniesiona w stylu renesansu lubelskiego.
Kolejną miejscowością na naszej trasie był Staszic– miejscowość nazwana od nazwiska założyciela. Przy pomniku Stanisława Staszica zapaliliśmy znicz. Zakończyliśmy zwiedzanie w miejscowości Trzeszczany, gdzie zatrzymaliśmy się przy obserwatorium astronomicznym oraz weszliśmy do neogotyckiego kościoła rzymskokatolickiego z 1923 r.
Opiekę nad uczniami sprawował Jerzy Pyc – nauczyciel historii, zaś oprowadzał Jacek Fuchs, przewodnik turystyczny Gminnego Ośrodka Kultury w Wołajowicach.