Stare, zużyte przedmioty lądują zazwyczaj w koszu. Zanim je wyrzucisz zastanów się, czy któryś z niepotrzebnych nikomu przedmiotów nadaje się do ponownego wykorzystania. Czy można je zmienić w coś funkcjonalnego, a zarazem wyjątkowego?
Przerabiany odpad (śmieć) staje się niepowtarzalny, unikatowy, nabiera artystycznej wartości. Przekonali się o tym siódmoklasiści realizując pod kierunkiem nauczyciela plastyki projekt edukacyjno-artystyczny „Ze starego coś nowego”.
Najważniejszym celem realizowanego projektu było maksymalizowanie aktywności artystycznej i twórczej uczniów. Nauczyciel był tylko koordynatorem działań. Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wystarczyła chęć i kreatywność uczniów, odważne łączenie elementów, sięganie po nietypowe formy oraz dodanie elementów dekoracyjnych, i powstały piękne, funkcjonalne przedmioty, które znalazły zastosowanie w naszej szkole i w jej otoczeniu.
Jestem przekonana, że projekt nie okazał się jednorazową mobilizacją, lecz przyniósł długofalowy efekt, wywołał pozytywne zmiany w życiu uczestników, a także zainspirował do kolejnych działań. Na uznanie zasługują uczniowie szczególnie zaangażowani w realizację projektu: Oskar Żmura i Maciek Puzio.
Efekt wspólnych wysiłków prezentujemy w formie zdjęć.