W dniach 9-10 maja uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Ślipczu z/s w Kozodawach przebywali na wycieczce po najważniejszych atrakcjach województwa świętokrzyskiego.
Pierwszy dzień naszej wyprawy zaczął się od zdobycia najbardziej znanego – choć nie najwyższego – szczytu Gór Świętokrzyskich, jakim jest Święty Krzyż, zwany też Łysą Górą. Po szybkim marszu przez puszczę bukowo - jodłową, grupę powitała pani przewodnik, pracowniczka Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Opowiedziała o samych górach i legendach z nimi związanych, a następnie zabrała uczniów do galerii z widokiem na gołoborza, wyjaśniając czym one są i jak powstały. Potem wycieczkowicze ujrzeli też ogromną, betonową konstrukcję wieży telewizyjnej oraz klasztor Misjonarzy Oblatów na szczycie Łysicy. Następnie zwiedzili wystawę poświęconą historii osadnictwa i prehistorii regionu.
Kolejnym etapem podróży była niespodzianka dla uczniów przygotowana przez kierownika wycieczki panią Agatę Zając. Była nią wizyta w Muzeum Minerałów i Skamieniałości „Tajemnice Klejnotów”, w miejscowości Święta Katarzyna. Na miejscu można było zobaczyć szklane gabloty z przepięknymi okazami kamieni półszlachetnych i ozdobnych oraz skamielin roślin i zwierząt prehistorycznych. Ponadto, uczniowie obejrzeli pokaz szlifowania przeróżnych kamieni, proces nadawania szlifu diamentowego oraz pracę wytwórcy biżuterii z kamieniami jubilerskimi. Każde z dzieci wylosowało również swój szlifowany kamień na szczęście.
Na koniec dnia grupa odwiedziła Osadę Średniowieczną w miejscowości Huta Szklana. Tutaj można było zgłębić tajniki codziennej pracy kowala, stolarza i szewca, ale również dowiedzieć się ciekawostek o strojach noszonych w wiekach średnich oraz wysłuchać porad zielarki, z degustacją wybranych ziół włącznie.
W czasie wycieczki nocowaliśmy w „Leśnym Dworku” w Cisowie nieopodal Daleszyc.
Drugi dzień obfitował w równie interesujące atrakcje. Najpierw uczniowie udali się do Zamku Królewskiego w Chęcinach, który w czasach renesansu należał do królowej Bony. Młodzi turyści podziwiali widok na Pasmo Chęcińskie oraz inne pasma Gór Świętokrzyskich z wieży zamkowej, poznali legendę o posłańcu królowej, a także mieli okazję na własnej skórze przetestować fotel czarownicy, klatkę hańby, dyby, krzesło inkwizytora, a nawet łoże z gilotyną. Chętni uczniowie przymierzali też elementy zbroi rycerskiej.
Kontynuując podróż przez wieki, uczniowie zwiedzili Muzeum Narodowe w Kielcach, bardziej znane jako Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to wspaniała rezydencja barokowa, gdzie zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju wnętrz, jak polichromie na sufitach, kominki czy umeblowanie. Przepychu całości dopełniał ogród w stylu włoskim na tyłach pałacu.
Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny u największego polskiego „drzewnego celebryty”, jakim jest słynny dąb Bartek. Drzewo to rośnie w Zagnańsku od około 1300 roku i wciąż cieszy oczy turystów swoim widokiem.
Podczas całej dwudniowej wyprawy uczniowie wraz z opiekunami mogli poznać fascynujące walory przyrodnicze i historyczne ziemi świętokrzyskiej. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji, wszyscy podróżnicy powrócili szczęśliwie do swych domów. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agata Zając - kierownik wycieczki, Barbara Frykowska, Małgorzata Bogucka i Alina Pokrywka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Ślipczu z/s w Kozodawach.