W ramach programu Erasmus+, projekt pt. "Nowe szanse, nowe możliwości" nr: 2022-1-PL01-KA122-SCH-000075332, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, 16 uczniów i 3 opiekunów z naszej szkoły przebywało w portugalskim mieście Braga.
Przez dwa tygodnie młodzież uczęszczała do szkoły podstawowej Agrupamento de Escolas de Maximinos, wspólnie z portugalskimi uczniami. Uczniowie pracowali w polsko-portugalskich parach na podstawie indywidualnych programów kształcenia. Celem ich wspólnej nauki było podniesienie kompetencji komunikowania się w języku angielskim, rozwój umiejętności programowania w aplikacji Scratch oraz nabywanie wiedzy o zrównoważonym rozwoju.
Szkolne zajęcia przeplatały się ze zwiedzaniem okolicy oraz kraju. W pierwszym tygodniu polscy i portugalscy uczniowie w ramach zajęć pozalekcyjnych pojechali nad rzekę Cavado, gdzie mogli pływać kajakami w miejscu, gdzie zwykle robią to zawodnicy olimpijscy. Ponadto mieli okazję odwiedzić stadion piłkarski Sportingu Braga, nazywany najpiękniejszym, a jednocześnie najdziwniejszym, gdyż powstał on na miejscu dawnego kamieniołomu. Za bramkami można było zobaczyć skały, natomiast trybuny wybudowano wzdłuż boiska. Stadion ten to również ekologiczny obiekt – woda deszczowa jest tu zbierana i wykorzystywana do nawadniania murawy. Miłym zakończeniem pierwszego tygodnia zajęć, była także wizyta w sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Góry), będącego najpopularniejszym miejscem pielgrzymkowym w regionie. Ponadto w czasie wolnym od zajęć poznawaliśmy Palacio do Raio, Katedrę Se (jedną z dwóch najstarszych w Portugalii), Kościół Św. Krzyża, Urząd Miasta, ogrody św. Barbary.
Weekend upłynął naszym uczniom pod znakiem dłuższych podróży. W sobotę udaliśmy się do Lizbony, gdzie podziwialiśmy: Kaplicę św. Rocha, Klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców przedstawiający najważniejszych żeglarzy portugalskich i obronną Wieżę Belem, przy ujściu rzeki Tag do Atlantyku. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie. W niedzielę zwiedzaliśmy Viana do Castelo oraz aktywnie spędzaliśmy czas na plaży Cabedelo, zażywając kąpieli w Oceanie Atlantyckim.
W poniedziałkowe popołudnie z kolegami i koleżankami ze szkoły Agrupamento de Escolas de Maximinos, byliśmy z wizytą na farmie ekologicznej w Bradze, w ramach zajęć ze zrównoważonego rozwoju. Miejsce to powstało w wyniku wchłonięcia przez miasto dawnej wsi, sąsiadującej z Bragą. Poznawaliśmy smaki ziół i owoców oraz obserwowaliśmy zwierzęta żyjące w gospodarstwie.
Czwartek był dniem przeznaczonym na poznawanie przepięknego miasta Porto, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to drugie co do wielkości miasto Portugalii, zaraz po Lizbonie, położone nad rzeką Douro, uchodzącą do Atlantyku. Tu podziwialiśmy Kościół Kleryków z charakterystyczną, najwyższą wieżą w całym mieście, księgarnię Lello, znaną z filmów o Harrym Potterze, katedrę Se do Porto, słynną stację kolejową Sao Bento, ozdobioną ręcznie malowanymi kafelkami, przedstawiającymi najważniejsze sceny z historii kraju. Spacerowaliśmy także mostem Ponte Luis I, zaprojektowanym przez ucznia Gustawa Eiffela, autora paryskiej Wieży Eiffla. Przechadzaliśmy się wąskimi uliczkami zabytkowej dzielnicy Ribeira oraz po nabrzeżu rzeki Douro w Vila Nova de Gaia, gdzie produkuje się znane na całym świecie wino porto.
Nie zabrakło również miejsca na polsko-portugalskie rozgrywki sportowe. Nasi uczniowie rozegrali mecz siatkówki oraz piłki nożnej.
W piątek 6 października zakończyliśmy naszą portugalską przygodę. Na zajęciach z języka angielskiego czteroosobowe grupy złożone z polskich i portugalskich uczniów, przedstawiały swoje prezentacje, wykonane wspólnie w ciągu naszego dwutygodniowego pobytu. Prace obejmowały takie tematy jak tradycje, piękne miejsca, jedzenie czy święta w Polsce i w Portugalii. Uczniowie prezentowali również gry zaprojektowane w polsko-portugalskich parach w programie Scratch oraz napisali test wiedzy o zrównoważonym rozwoju. Pobyt zakończyliśmy rozdaniem certyfikatów potwierdzających zdobyte przez uczniów kompetencje oraz wspólnym obiadem z uczniami i nauczycielami szkoły portugalskiej. Pożegnanie nie obyło się bez uścisków i łez.
Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi, nauczycielom i uczniom szkoły Agrupamento de Escolas de Maximinos za cudownie spędzony czas. Z radością będziemy kontynuować współpracę, aby nasi kolejni uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę.