13 września 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach udali się na wycieczkę do Lublina.
Tego dnia uczestniczyli w pokazach, doświadczeniach i wykładach, organizowanych przez uczelnie wyższe w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który w tym roku odbywał się pod hasłem: Ogrody Nauki. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: jedna udała się na pokazy matematyczno-przyrodnicze, druga - na projekty humanistyczne. Uczniowie klasy siódmej i ósmej rozpoczęli wędrówkę od Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Pierwszy warsztat Zafascynuj się chemią pokazał młodym odbiorcom, że chemia jest bardzo ciekawa i obecna w życiu każdego człowieka. Tematyka warsztatów była tak dobrana, by każdy z uczestników mógł znaleźć tu coś dla siebie, a ten, kto się chemią nie interesuje, mógł się nią nawet zafascynować. Wykładowcy zaprezentowali uczniom efektowne doświadczenia (kolorowe probówki, pasta dla słonia, babka cukrowa i chemiczna herbata, chemiczny ogród) oraz przedstawili zagadnienia, dotyczące analizy jakościowej wybranych jonów nieorganicznych (spektralna emisyjna analiza jakościowa – barwienie płomienia palnika gazowego przez lotne związki litu, sodu, potasu, wapnia). Następnie młodzież udała się na Wydział Ekonomiczny, gdzie mogła uczestniczyć w wykładzie dotyczącym różnego rodzaju czujników, mających zastosowanie w budowie robotów edukacyjnych z ogólnodostępnych na rynku komponentów. W czasie zajęć edukacyjnych, zatytułowanych Jak widzi, słyszy i… czuje robot? Zobacz świat jego „zmysłami”, pracownicy uczelni wykonali kilka ciekawych eksperymentów z udziałem robotów. Kolejny projektu Fani komiksu w bibliotece akademickiej, czyli komiksowe perełki w zasięgu ręki przybliżył zebranym w bibliotece komiks jako gatunek literacki. Dzieci dowiedziały się, że różnego rodzaju zbiorów komiksowych mogą spodziewać się w największych bibliotekach uniwersyteckich całego świata. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach Świat zmysłów. Praktyczne ćwiczenia pozwoliły uczestnikom warsztatów poszerzyć i ugruntować wiedzę, dotyczącą funkcjonowania narządów zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku.
Druga grupa uczniów z klasy czwartej, piątej i szóstej rozpoczęła dzień od nietypowej wizyty w Bibliotece Głównej UMCS, gdzie mogli poznać tajniki pracy bibliotekarza oraz dotrzeć do miejsc, które nie są dostępne zwykłym czytelnikom. Pokaz: Tajemnice dawnych ksiąg czyli o czym kiedyś w książkach pisano okazał się niezwykle ciekawy dla uczniów naszej szkoły. W ramach projektu przybliżono uczestnikom spotkania tematykę starych druków, dokonano przeglądu dawnych kalendarzy, poradników, książek kucharskich oraz książek czytanych do poduszki. Na następnym pokazie Twoja stara i naura uczestnicy spotkania przekonali się, że słowa mają nie tylko ogromną moc, ale również zawarta jest w nich wiedza o świecie i o użytkownikach języka. Po godzinie 14.00 uczestnicy wycieczki udali się na ciepły posiłek, a następnie zadowoleni i pełni wrażeń wracali do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu.
Iwona Podgalska - Pańko