23 kwietnia bieżącego roku w Świetlicy Wiejskiej w Ślipczu odbyła się jedenasta akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniająca 80. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.
Organizatorem akcji był Wójt Gminy Hrubieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach przy współpracy Koła Gospodyń Wiejskich w Ślipczu.
Powstanie w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim było to zbrojne wystąpienie żydowskich formacji podziemnych na terenie warszawskiego getta. Wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i przetrwało do 16 maja. Był to największy, waleczny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
CO SYMBOLIZUJĄ ŻONKILE?
Żonkile symbolizują triumf heroizmu nad egoizmem, zwycięstwa miłości nad śmiercią, pamięć, szacunek i nadzieję. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Tak żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu i jego bohaterskich mieszkańcach.
Widowisko słowno-muzyczne przygotowały zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach: Załoga KOSMOS, No To Siup ze Ślipcza oraz Klub Seniora Biedronki. Część artystyczna odbyła się pod okiem Animatorów z naszego Ośrodka oraz Instruktorów: Wiesława Jędruszczaka oraz Waldemara Kondraciuka, który przygotował na te okoliczność trzy solowe utwory.