Dożynki Gminno-Parafialne w Brodzicy

Dożynki Gminno-Parafialne w gminie odbyły się 29 sierpnia 2021 roku w Brodzicy. Ich organizatorami byli Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Hrubieszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach oraz Sołectwo Brodzica.

Święto Plonów otworzyli Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając i Przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska, a uroczystą Mszę Świętą dziękczynną odprawił ks. Wiesław Oleszek- Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Hrubieszowie, a zarazem Dziekan Dekanatu Hrubieszów Południe.
Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Agata Rodziewicz oraz Pan Krzysztof Panasiewicz oboje zamieszkali i prowadzący gospodarstwa rolne w Brodzicy.
Pomimo mało sprzyjającej aury mieszkańcy gminy Hrubieszów nie zawiedli frekwencją. Jedną z głównych atrakcji dożynek był udział sołectw oraz klubów seniora z terenu gminy, które przygotowały 34 stoisk wystawienniczych, oraz 33 wieńce dożynkowe, które wzięły udział w corocznym konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Wśród wieńców zgłoszonych do konkursu znalazł się również wieniec wykonany przez Roztoczański Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Tomaszowie Lubelskim. Najwyżej ocenionymi zostały wieńce wykonane przez sołectwa Czerniczyn (I miejsce), Husynne (II miejsce), Nowosiółki (III miejsce), wieńce wykonane przez sołectwo Janki i Brodzica uzyskały natomiast wyróżnienia.
Nie zawiodły również podmioty i instytucje na co dzień współpracujące z mieszkańcami i rolnikami z gminy Hrubieszów. Swoje stanowiska przygotowały podmioty ekonomii społecznej z terenu gminy Hrubieszów, KRUS, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, rolnicy indywidualni wystawiający sprzęt rolniczy i materiał siewny, a także prezentujący prowadzone przetwórstwo rolno-spożywcze. Uczestnicy odwiedzić też mogli stoisko promocyjne Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej oraz Przedsiębiorstwa S.E.P. sp. z.o.o, którzy sponsorowali tegoroczne dożynki.
Dożynki stanowiły również okazję do złożenia podziękowań i gratulacji Panu Romanowi Topor – sołtysowi Sołectwa Moroczyn, który znalazł się w gronie dziesięciu laureatów w ogólnopolskim konkursie „Sołtys Roku 2020”.
Dożynkom towarzyszyła oprawa artystyczna, na którą składały się występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach: ”To i Owo na Ludowo” z Gródka, „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna, „Na Jeden Raz” z Mienian. Wystąpiła również Kapela Mirecka oraz Zespół Klub Seniora „Nasz Czas” z Hrubieszowa. Gwiazdami wieczoru były natomiast zespoły: „Energy Girls”, „Kwestia 07”, „Królowa Disco” oraz „Bruno”.
Podczas dożynek działały również mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19 oraz punkt spisowy w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Delegacja gospodarzy dożynek ze starostami na czele.
Przekazanie chleba wójtowi gminy przez starostów dożynkowych.
Wójt gminy otwiera dożynki.
Ks. proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej św. Mikołaja w Hrubieszowie odprawia mszę świętą. Na scenie, po prawej stronie stoją
kolejno: wójt gminy, starostowie dożynek, przewodnicząca Rady Gminy oraz sołtys  Brodzicy.
Ksiądz święci wieńce dożynkowe.
Młodsza reprezentacja Brodzicy, przed składaniem darów ołtarza. Z przodu dzieci, z tyłu młodzież.
Stoiska sołeckie.
Publiczność na dożynkach.
Publiczność dożynkowa.
Komisja konkursowa ocenia wieńce dożynkowe.
Prezentacja sprzętu rolniczego. Brona łąkowo-polowa.
Na scenie stoją przedstawiciele sołectw podczas wręczenia nagród i podziękowań przez wójta i przewodniczącą Rady Gminy w konkursie na Najładniejszy wieniec dożynkowy.
Sołtys Moroczyna Roman Topor, Sołtysem Roku 2021. Po lewej przewodnicząca Rady Gminy, po prawej wójt gminy Hrubieszów.
Występ zespołu Nasz Czas z Hrubieszowa.
Występ zespołu Na Jeden Raz z Mienian.
Występ zespołu Energy Girls.
Występ zespołu To i Owo na Ludowo z Gródka.
Występ zespołu Czerwona Jarzębina z Moroczyna.
Występ wokalistki Królowa Disco.
Występ zespołu Kwestia 07.