Jubileuszowy Gródek

16 października 2021 roku Gródek świętował podwójnie. Swoje 53-lecie obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich a 15-lecie zespół „To i Owo na Ludowo”.

Trochę historii i dzień dzisiejszy

Koło Gospodyń Wiejskich
Na początku były szkolenia, kursy, wycieczki. Były także prace na rzecz swojej miejscowości. Teraz główna działalność to rękodzieło oraz organizacja lokalnych imprez, zawsze pamiętają o dzieci i seniorach, organizowały cyklicznie Dni Seniora, Opłatek i Dzień Dziecka. Ich rękodzieło to m.in.: 310 lalek, 177 bałwanków, zające, skrzaty i 2 500 tulipanów, w tym kierunku chyba próbują dorównać Holandii. Zamówienia na ich rękodzieło spływały m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Łodzi, no i oczywiście z Hrubieszowa i okolic, ale i z zagranicy: z Holandii, Irlandii, Ukrainy. Pandemia wymusiła na nich dodatkową „robotę”. Uszyły 6 000 maseczek i 300 kombinezonów.
Gródeckie Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1968 roku a przewodniczącą została Zuzanna Kania. Później Koło prowadziły: Janina Kania, ponownie Zuzanna Kania i Ewa Juszczuk. Obecnie koło prowadzi Elżbieta Kisielewicz.

Natomiast zespół powstał w 2006 roku. "To i Owo na Ludowo", bo tak się nazywa zaczynał jako kabaret wzbudzając od początku ogromne zainteresowanie wśród publiczności. Ubarwiał liczne imprezy gminne i regionalne, kilkakrotnie wyjeżdżał do innych województw. Ze swoimi skeczami uczestniczył także kilkakrotnie w Wojewódzkich Spotkaniach Kabaretowych „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy i Festiwalu Kabaretowym „Etno-Kabaret” w Mińsku Mazowieckim. Po pewnym czasie zespół rozszerzył swoją działalność o śpiew. Obecnie jego nazwa brzmi zespół kabaretowo śpiewaczy " To i Owo na Ludowo". Ich występy można obejrzeć na deskach scen lokalnych a także dalekiej Polski. Kilkakrotnie występował na ukraińskich scenach.
Ciągle rozszerzają swój repertuar. Śpiewają piosenki biesiadne, patriotyczne a także religijne, nie obce są im piosenki w języku ukraińskim. Od samego początku kierownikiem zespołu jest Alicja Zawadzka.
Na tę wyjątkową uroczystość oprócz członkiń zespołu przybyło wielu gości. Wśród nich byli przedstawiciele samorządu gminy i powiatu Hrubieszów, Roztoczańskiego Zawiązku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, delegacje zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów. Były życzenia, kwiaty, prezenty i nagrody dla Zespołu i Koła.
Zabawę przy muzyce prowadził DJ.

Zaproszeni goście po obu stronach stołu obiadowego
Grupa kobiet. Przed nimi mężczyzna wręczający kwiaty jednej z nich
Po lewej mężczyzna trzymający dyplomy, po prawej kobieta trzymająca kwiaty
Grupa ludzi. W środku świętujące Panie z Gródka, po lewej i prawej stronie zaproszeni goście
Po lewej stronie cztery Panie z Gródka, od prawej strony wójt gminy i przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów, obydwoje z kwiatami
Grupa osób. Od prawej trzy Panie, od lewej mężczyzna
Stół obiadowy, po obu stronach zaproszeni goście
Grupa Pań z kwiatami, po lewej mężczyzna z koszem upominkowym
Grupa ludzi. W środku świętujące Panie z Gródka, od prawej wójt i przewodnicząca Rady Gminy, od lewej wójt senior
Zaproszeni goście wręczają upominki Jubilatkom
Tańce. Na parkiecie dwie  tańczące pary