Jesień w Bibliotekach Gminy Hrubieszów pojawiła się w kilku odsłonach, było wesoło, kolorowo, czytelniczo i zabawowo.
Wraz z jej początkiem dotarła do nas nowa partia książek w ramach projektu "Mała Książka Wielki Człowiek". To już kolejna edycja, w której biblioteki biorą czynny udział. Mała książka - wielki człowiek to oferta dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci w wieku 3-6 lat dostają na własność świetną książkę Wojciecha Widłaka "Krasnal w krzywej czapce” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Naklejek jest 10. Najmłodsi czytelnicy chętnie odwiedzają biblioteki, wypożyczając książki i zbierając naklejki do swoich kart czytelniczych.
Tradycyjnie już w okresie jesiennym Biblioteka i Świetlica Wiejska w Dziekanowie zorganizowała Święto Pieczonego Ziemniaka dla miejscowych dzieci. Tegoroczne odbyło się 6 października. Na rozpoczęcie imprezy dzieci wysłuchały „ Krótkiej bajki o ziemniaku”, z której dowiedziały się jak ziemniak trafił na nasze stoły. A także zabawnego opowiadania Hanny Łochockiej „Wróbelek Elemelek i kartofelek”. Następnie brały udział w różnych zabawach i konkurencjach z ziemniakiem w roli głównej. Jak na ziemniaczane święto przystało, nie mogło obyć się bez degustacji ziemniaczanych potraw. Na stole zagościły pieczone ziemniaki i kiełbaski z ogniska oraz frytki i talarki ziemniaczane przygotowane przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Kolejne wydarzenie to Gminny Turniej Czytelniczy „Czytać każdy może”, organizatorem konkursu były Biblioteki Publiczne w Dziekanowie i w Stefankowicach. Konkurs odbył się w dn.26.10.2022 r. w Świetlicy Wiejskiej w Dziekanowie. Adresatami konkursu byli uczniowie kl.VI – VIII ze Szkól Podstawowych z terenu Gminy Hrubieszów. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie 5 różnorodnych zadań min. testu, krzyżówki, przygotowanych w oparciu o następujące utwory literackie: „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafał Kosik, „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry oraz „Opowieść wigilijna”. Biblioteka w Dziekanowie była organizatorem eliminacji gminnych 26 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Współczesność”, które zostały przeprowadzone 15 listopada 2022r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach. Do konkursu przystąpiło 20 recytatorów. Komisja konkursowa nominowała do etapu powiatowego trzech recytatorów (Jan Hejna SP w Moniatyczach, Lena Stefańska SP w Moniatyczach, Maja Malinowska SP Stefankowicach), którzy godnie reprezentowali Gminę Hrubieszów. 24 listopada Biblioteka zaprosiła swoje czytelniczki na spotkanie z marką Farmasi. Pani Agnieszka Sobolewska przybliżyła nam kosmetyki tej marki, panie miały także możliwość testowania produktów.
Jesień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Moniatyczach rozpoczęła się od konkursu plastycznego „Cztery pory roku kredką malowane – Jesień”. Konkurs trwał od 23 września do 31 października, na który wpłynęło 66 prac. Z okazji „Światowego Dnia Zwierząt” 4 października odbyła się lekcja biblioteczna na temat dokarmiania ptaków zimą połączona z warsztatami technicznymi, na których dzieci wykonały karmniki dla ptaków. Kolejne wydarzenie to „Dzień Ziemniaka”, który został zorganizowany wspólnie z Sołectwem Moniatycze i Moniatycze Kolonia, Kołem Gospodyń Wiejskich Moniatycze oraz Świetlicą Wiejską w Moniatyczach i odbył się 22 października. W bibliotece zostały zorganizowane także jesienne warsztaty 7 listopada z przedszkolem i klasą „0”, 28 października z klasą „III” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Moniatyczach, a 16 listopada dla wszystkich chętnych razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wołajowicach, Kołem Gospodyń Wiejskich Moniatycze oraz Świetlicą Wiejską w Moniatyczach. Nie zabrakło również spotkań dla Pań. Razem ze Świetlicą Wiejską w Moniatyczach 3 listopada biblioteka zorganizowała warsztaty pielęgnacji dłoni z nauką masażu, a także spotkanie z marką Farmasi, które odbyło się 10 listopada. W międzyczasie w bibliotece została zorganizowana zbiórka karmy oraz darów dla podopiecznych „Adopcje – Zamość”, która trwała od 3 października do 30 listopada. Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, Biblioteka ze Świetlica Wiejską w Moniatyczach świętowały już 3 grudnia. Były gry, zabawy, zajęcia plastyczne.
Jesień nie ominęła Biblioteki Publicznej w Stefankowicach. 3 października zawitał tam jesienny pociąg na spotkanie z uczniami klasy „0” Szkoły Podstawowej. Dzieci dowiedziały się o zjawiskach, jakie występują w przyrodzie o tej porze roku: że dzień staje się krótszy, jest chłodniej, czasami pada deszcz, a drzewa stroją się w kolorowe liście, że oprócz człowieka zapasy na zimę robią zwierzęta. Nie zabrakło również wierszy i książek o tematyce jesiennej. Kolejnym wydarzeniem było pasowania na czytelnika. Uroczystość miała miejsce 17 października w Bibliotece Publicznej w Stefankowicach. Bohaterką wydarzenia była Książka. Towarzyszy ona człowiekowi od zarania dziejów. Jest z nami kiedy się uczymy, poszerza wiedzę i rozwija naszą wyobraźnie. Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Stefankowicach udowodnili, że znają litery, potrafią czytać oraz wiedzą jak trzeba obchodzić się z książkami, aby służyły wszystkim ludziom. Drugoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki, otrzymali pamiątkowe Akty Pasowania oraz książeczki. Jesień również była przewodnim tematem spotkania z przedszkolakami z Punktu Przedszkolnego „Wilczęta”. To piękna pora roku obfitująca w różnorodność barw i mnogość darów przyrody. Kochamy jesień za barwne drzewa, które kolorami się mienią i właśnie takie kolorowe drzewo powstało w bibliotece dzięki naszym przedszkolakom. Biblioteka w Stefankowicach była również współorganizatorem Gminnego Turnieju Czytelniczego „Czytać każdy może”. 25 listopada swoje święto obchodził Miś - przyjaciel dzieci z całego świata, bohater wielu książek, filmów, kreskówek i piosenek. Przekonały się o tym dzieci z Punktu Przedszkolnego „Wilczęta”, które 25 listopada razem ze swoimi paniami odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Stefankowicach. Mali uczestnicy spotkania poznali historię pluszowego misia w obrazkach, na przygotowanych ilustracjach rozpoznawały swoich ulubionych misiowych bohaterów. Rozmawialiśmy również o książkach i bajkach, których głównym bohaterem jest właśnie „Miś”, a można je znaleźć w bibliotece na półce. Były zagadki Misia Tadka. Wspólnie dzieci wykonały portret Misia. Powstał najbardziej kolorowy miś na świecie „Miś Tęczowy”. Natomiast w pierwszy grudniowy wieczór Biblioteka Publiczna w Stefankowicach wspólnie z Sołtysem Wsi Stefankowice zorganizowała warsztaty szycia krasnali. Zajęcia poprowadziła Iwona Tatarek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Moniatyczach. Wszystkie krasnale wyszły przepięknie, sprawiły dużo radości szyjącym paniom i wprowadziły wszystkich w radosny klimat świąt!
Tegoroczna Jesień w Bibliotece Publicznej w Kosmowie to nie tylko codzienne wypożyczanie książek. To też współorganizacja imprez takich jak Andrzejki, czy niespodzianka na Dzień chłopaka - w ten dzień każdy chłopak lub mężczyzna odwiedzający bibliotekę otrzymywał prezent niespodziankę. Okazjonalna promocja książki na portalu społecznościowym czy tematyczne spotkania z przedszkolakami z pobliskiego przedszkola w Cichobórzu, takie jak „Dzień postaci z bajek”, „Pieczony ziemniak „ czy spotkanie z bajką z dzieciństwa babć i dziadków np. „Pyza na polskich dróżkach”.
W Bibliotece Publicznej w Czerniczynie jesienne działania rozpoczęły się od warsztatów zorganizowanych wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Wołajowicach, Świetlicą Wiejską w Czerniczynie pod hasłem ”Jesienne igraszki z włóczką i młotkiem”. Na warsztatach uczestnicy mogli wykonać łapacze snów, kolczyki i breloczki. Dla męskiego grona uczestników był kącik z narzędziami i materiałami z drewna do stworzenia karmników, które późną jesienią ozdobiły drzewa pod naszym budynkiem. Natomiast 30 września odbyły się warsztaty dekoracji jesiennych, zorganizowane wspólnie ze świetlicą, na których uczestnicy wykonali lampiony ze słoiczków i z drewna oraz stroiki. Zorganizowano również dwa spotkania na temat kosmetyków. 19 października mieliśmy przyjemność gościć panią Agnieszkę z firmy Farmasi, która opowiedziała nam o pielęgnacji każdego typu cery polecając konkretny produkt. Była również możliwość testowania każdego kosmetyku. Kolejne spotkanie odbyło się 17 listopada z marką Oriflame. Na tych warsztatach uczestniczki poznały tajniki makijażu dziennego i wieczorowego. Biblioteka również bierze udział w przygotowaniach teatrzyku kukiełkowego. Wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym "Swoje Chwalimy" z Kozodaw i Gminnym Ośrodkiem Kultury z/s w Wołajowicach przygotowywaliśmy kukiełki i dekoracje na premierę nowej bajki pt. „Baśń o dwunastu miesiącach”, która odbyła się 4 grudnia. Biblioteka również odwiedziła Świetlice Wiejską w Metelinie i przeprowadziła tam warsztaty z wykonywania kartek świątecznych metodą scrapbooking.
Jesień to także okres zakupów nowości książkowych do bibliotek. Zakupiliśmy tej jesieni 445 woluminów. Książki po wpisaniu do inwentarza i opracowaniu trafiły w ręce czytelników.