Na czerwonym tle napis lekcja biblioteczna Gminna Biblioteka w Moniatyczach. Pod napisem troje dzieci.

LEKCJA BIBLIOTECZNA "PTASIA STOŁÓWKA" W MONIATYCZACH

Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października.

W związku z tym Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach oraz Świetlica Wiejska w Moniatyczach już jesienią rozpoczęły akcję dokarmiania ptaków. Światowy Dzień Zwierząt to doskonała okazja do przeprowadzenia lekcji bibliotecznej pt. „Ptasia stołówka”, a uczestniczyła w niej klasa III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Moniatyczach. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji o ptakach. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat prawidłowego dokarmiania ptaków, a także dowiedziały się jakie zagrożenia niesie nieprzestrzeganie powyższych zasad.

Drugą częścią spotkania były warsztaty oraz praca w grupach na świetlicy. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy, a każda z nich dostała wcześniej przygotowane drewniane elementy. Zadaniem dzieci było ułożenie karmników z gotowych elementów tak aby wszystko do siebie pasowało. Potem z pomocą bibliotekarza oraz świetliczanki zostały połączone poszczególne elementy karmnika. Dzieci samodzielnie przybijały gwoździe, ucząc się jak prawidłowo korzystać z prostych narzędzi. Na koniec karmniki zostały pomalowane, a grupa, która najlepiej poradziła sobie z zadaniem otrzymała jeden by powiesić go na terenie szkoły. Pozostałe dwa karmniki po wyschnięciu zostały powieszone na drzewach przy bibliotece, by móc dokarmiać ptaki w tym trudnym okresie i pomóc im przetrwać nadchodzącą zimę.

Iwona Tatarek

Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach.

Na zdjęciu widoczne są trzy osoby montujące karmnik dla ptaków.
1
Na zdjęciu widoczne są trzy osoby montujące karmnik dla ptaków.
Na zdjęciu są widoczne dzieci siedzące przy stolikach składające elementy karmnika dla ptaków.
2
Na zdjęciu są widoczne dzieci składające karmnik.
3
Na zdjęciu są widoczne dzieci składające karmnik.
Na zdjęciu widać pozującą grupę dzieci, które trzymają w dłoniach książki o ptakach. W tle widoczny jest regał z książkami.
4
Na zdjęciu widoczna jest grupa dzieci malująca karmnik dla ptaków.
5
Na zdjęciu widoczna jest grupa dzieci malująca karmnik dla ptaków.