Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - NARODOWE CZYTANIE 2022 "BALLADY I ROMANSE" ADAMA MICKIEWICZA

Na białym tle w ramce napis: "Ballady i Romanse" Adam Mickiewicz. W lewym rogu logo Narodowego Czytania.
GBP

NARODOWE CZYTANIE 2022 "BALLADY I ROMANSE" ADAMA MICKIEWICZA

Biblioteki Gminy Hrubieszów wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wołajowicach już po raz czwarty włączyły się w akcję Narodowego Czytania, która popularyzuje najwybitniejsze dzieła polskiej literatury.

Lekturą jedenastej edycji wydarzenia były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce epokę  romantyzmu. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. Do wspólnego czytania organizatorzy zaprosili przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców gminy Hrubieszów. Wiersze odczytali: Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach Aleksandra Muzyczuk, Radna Rady Gminy Agnieszka Dąbrowska, Radna Rady Gminy Beata Tomaszczuk, Janina Olszak, Anna Kozar, Grażyna Smaga, Sołtys wsi Dziekanów Paweł Walencik, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Moniatyczach, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Dziekanowa, Sołtys wsi Stefankowice Agnieszka Rutkowska, przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Swoje chwalimy” z Kozodaw i Klub Seniora „Srebrne Świerki” z Kułakowic Trzecich. Czytanie umilił nam koncert zespołu „Na Jeden Raz” z Mienian. Romantyczne piosenki w ich wykonaniu sprawiły przybyłym gościom niesamowitą przyjemność i stworzyły miłą atmosferę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a w szczególności lektorom. Było romantycznie i patriotycznie.

Na zdjęciu znajduje się grupa osób siedząca na krzesłach wewnątrz budynku.
Na zdjęciu znajduje się grupa osób siedząca na krzesłach wewnątrz budynku.
Na zdjęciu widoczna jest kobieta czytająca wiersz.
Na zdjęciu widoczna jest kobieta czytająca wiersz.
Na zdjęciu widoczne są dwie osoby jedna drugiej zapina plakietkę.
Na zdjęciu widoczne są dwie osoby jedna drugiej zapina plakietkę.
Na zdjęciu widoczne są dwie kobiety siedzące przy stoliku czytające wiersze.
Na zdjęciu widoczne są dwie kobiety siedzące przy stoliku czytające wiersze.
Na zdjęciu widoczna jest grupa osób siedząca na krzesłach wewnątrz budynku.
Na zdjęciu widoczna jest grupa osób siedząca na krzesłach wewnątrz budynku.
Na zdjęciu widoczne są osoby wchodzące do budynku.
Na zdjęciu widoczne są osoby wchodzące do budynku.
Na zdjęciu widoczna jest grupa osób siedząca wewnątrz budynku.
Na zdjęciu widoczna jest grupa osób siedząca wewnątrz budynku.
Zdjęcie przedstawia kobietę siedzącą przy stoliku, która czyta z kartki.
Zdjęcie przedstawia kobietę siedzącą przy stoliku, która czyta z kartki.
Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna czytający wiersz.
Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna czytający wiersz.
Zdjęcie przedstawi dużą grupę ludzi wewnątrz budynku.
Zdjęcie przedstawi dużą grupę ludzi wewnątrz budynku.