Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - NARODOWE CZYTANIE 2023 "NAD NIEMNEM" ELIZY ORZESZKOWEJ

Zdjęcie wykonane jest wewnątrz budynku. Znajduje się na na nim stolik i dwa krzesła w tle dekoracje.
Fot. GOK

NARODOWE CZYTANIE 2023 "NAD NIEMNEM" ELIZY ORZESZKOWEJ

Biblioteki Gminy Hrubieszów wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wołajowicach już po raz szósty włączyły się w akcję Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, popularyzującej najwybitniejsze dzieła polskiej literatury.

Lekturą 12 edycji wydarzenia było „Nad Niemnem” najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do wspólnej lektury. Wydarzenie miało miejsce w Świetlicy Wiejskiej w Dziekanowie 8 września. Do wspólnego czytania organizatorzy zaprosili przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców gminy Hrubieszów. Fragmenty powieści odczytali: Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając, Przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów Aneta Dąbrowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach Aleksandra Muzyczuk, Janina Olszak poetka ze Stefankowic, Grażyna Smaga - bibliotekarz, Sołtys wsi Stefankowice Agnieszka Rutkowska, przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Swoje chwalimy” z Kozodaw - Anna Rudzińska i Krzysztof Kowalewski i Klub Seniora „Srebrne Świerki” z Kułakowic Trzecich oraz Sołtys wsi Dziekanów Paweł Walencik, Małgorzata Szczepanik- pracownik Świetlicy. Czytanie umilił nam koncert zespołu „Zuzanki” z Moniatycz. Patriotyczne i ludowe piosenki w ich wykonaniu sprawiły przybyłym gościom niesamowitą przyjemność jak również stworzyły miłą atmosferę.
Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i zaangażowanie w przygotowaniu tego doniosłego wydarzenia, propagującego ideę wspólnego czytania i odkrywania na nowo arcydzieł literatury polskiej i już zapraszamy za rok na wspólne czytanie.