Biblioteki Gminy Hrubieszów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wołajowicach po raz siódmy włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.
Wydarzenie to ma na celu popularyzację najważniejszych i najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, stając się coroczną okazją do wspólnego, uroczystego obcowania z klasykami naszej kultury. W tegorocznej edycji, która odbyła się 6 września w Świetlicy Wiejskiej w Dziekanowie, bohaterem spotkania był dramat "Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego. "Kordian" – jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu – porusza tematy związane z narodowymi dążeniami do wolności, patriotyzmem, a także refleksją nad losem jednostki wobec wielkich wydarzeń historycznych. Nic dziwnego, że Prezydent RP Andrzej Duda, w swoim okolicznościowym liście skierowanym do uczestników Narodowego Czytania, podkreślił aktualność utworu Słowackiego. Prezydent zaznaczył, że "Kordian" nie tylko opowiada o walce Polaków z caratem, lecz także, w szerszym kontekście, może być uznany za uniwersalną opowieść o walce o wolność, niepodległość oraz o konieczności podejmowania odpowiedzialnych i zdecydowanych działań. „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski” – napisał Prezydent. W wydarzeniu wzięli udział zarówno przedstawiciele lokalnych władz, jak i mieszkańcy gminy Hrubieszów. Fragmenty „Kordiana” odczytali m.in. Radny Gminy Hrubieszów Paweł Walencik, Przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów Aneta Dąbrowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach Aleksandra Muzyczuk oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jadwiga Szufel i Dariusz Szufel ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Swoje chwalimy”, Elżbieta Bogucka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Moniatyczach, Sołtys wsi Stefankowice Agnieszka Rutkowska, a także Magdalena Kuryluk ze Stowarzyszenia „Sosenka” i bibliotekarz Grażyna Smaga, którzy z zaangażowaniem prezentowali publiczności wybrane fragmenty dzieła Słowackiego. Klimatyczna oprawa muzyczna zapewniona przez zespół „Załoga Kosmos” nadała całemu wydarzeniu szczególnego charakteru, podkreślając subtelność i emocjonalny wymiar dzieła literackiego. Muzycy w delikatny sposób dopełnili atmosferę spotkania, pozwalając uczestnikom jeszcze głębiej zanurzyć się w świecie wykreowanym przez Słowackiego.
Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim uczestnikom tego literackiego święta, które nie tylko promuje ideę wspólnego czytania, ale także odkrywa na nowo ponadczasowe arcydzieła literatury polskiej. Z tego miejsca już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję Narodowego Czytania, mając nadzieję na kontynuowanie tej pięknej tradycji wspólnej lektury i refleksji nad polską literaturą.