Święto Pieczonego Ziemniaka

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. To wyjątkowe ziemniaczane święto odbyło w Kosmowie, Moniatyczach, Cichobórzu oraz Dziekanowie.

2 października „Święto Pieczonego Ziemniaka i Królowej Frytki” zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kosmowie. Na dzieci czekały zabawy przygotowane przez Animatora z GOK. Dzieci wykonały również kolorowe ludziki i stworki z ziemniaków. Odbył się również krótki występ początkującego wielopokoleniowego zespołu, który specjalizuje się w grze na bębnach. Dla wszystkich był również słodki poczęstunek, nie zabrakło frytek i pieczonych ziemniaków.
3 października Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Moniatycze, Sołectwem Moniatycze oraz Sołectwem Moniatycze-Kolonia zorganizowała Święto Pieczonego Ziemniaka. Do zabawy zaproszono dzieci, które były aktywnie wspierane przez rodziców i opiekunów. Odbyły się zawody m.in. skoki w workach, wyścig nart oraz łowienie rybek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci jak i dorosłych. Nie zabrakło również ziemniaczanej konkurencji, którą był konkurs plastyczny na „Obrazek z ziemniaczanych pieczątek”. Dla wszystkich były również pieczone kiełbaski oraz ziemniaki. W trakcie imprezy dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni, zamku z piłeczkami oraz przejechać się dorożką.
6 października Dzień Pieczonego Ziemniaka obchodziły dzieci z Punktu Przedszkolnego w Cichobórzu przy Szkole Podstawowej w Mienianach. Zajęcia rozpoczęły się głośnym czytaniem. Pani Bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Moniatyczach przeczytała dzieciom „Baśń o najlepszym kucharzu”. Następnie każdy przedszkolak otrzymał ilustrację do pokolorowania. Animator z GOK przygotował zagadki o jesieni, które sprawiły dzieciom wiele frajdy oraz przypinki z imionami każdego przedszkolaka. Na zakończenie wszyscy wykonali ludziki z ziemniaków.
7 października po raz kolejny Święto Pieczonego Ziemniaka obchodziła Biblioteka Publiczna w Dziekanowie. Skąd wziął się ziemniak i jak do nas przywędrował? - tego dowiedzieli się uczestnicy, słuchając krótkiej historii ziemniaka. Następnie dzieci brały udział w różnych zabawach i konkurencjach m.in. sadzenie i zbieranie ziemniaków, slalom z ziemniakiem , zimowe zapasy, złap ziemniaka do worka, najdłuższa obierka, kangurki czyli skoki w workach oraz ziemniaczana krzyżówka. Dużą atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków w ognisku. Jak na ziemniaczane święto przystało, nie mogło obyć się bez degustacji ziemniaczanych potraw. Na stole zagościły frytki i kopytka przygotowane przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
Cieszymy się, że Święto Pieczonego Ziemniaka jest tak popularne w naszej gminie i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dzieci siedzą przy stoliku na dworze i wykonują obrazki z pieczątek z ziemniaków.
Dzieci na świeżym powietrzu grają w gę łowienie rybek.
Ludziki z ziemniaków.
Dzieci siedzą przy stoliku wewnątrz budynku i wykonują obrazki z pieczątek z ziemniaków.
Dzieci znajdują się w sali przedszkolnej, siedzą w kręgu a na środku znajduje się kobieta, która czyta im bajkę.
Dzieci siedzą przy stoliku wewnątrz budynku i wykonują obrazki z pieczątek z ziemniaków.
Dzieci siedzą przy stoliku wewnątrz budynku i wykonują obrazki z pieczątek z ziemniaków.
Dzieci na świeżym powietrzu bawią się w zabawę przenoszenie ziemniaków.
Dzieci znajdują się na świeżym powietrzu przy ognisku pieką kiełbaski.