Gmina Hrubieszów - Skarb Czarnoziemu - Punkt konsultacyjny dla mieszkańców Gminy Hrubieszów

Dwa drogowskazy skierowane w przeciwne kierunki na niebiesko białym tle
fot. pixabay.com

Punkt konsultacyjny dla mieszkańców Gminy Hrubieszów

Nieodpłatna pomoc psychologiczna i prawna

Celem działalności Punktu Konsultacyjnego jest zdiagnozowanie problemów klienta w zakresie wykluczenia społecznego, uzależnień, przemocy w rodzinie oraz zaplanowanie odpowiedniej ścieżki pomocy i udzielenia wsparcia.

Do zadań Punktu Konsultacyjnego należy w szczególności:

• Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie wykluczenia społecznego,  profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy w rodzinie.
  • Udzielanie osobom i rodzinom konsultacji oraz porad profilaktycznych w sprawach dotyczących wykluczenia społecznego, uzależnień i przemocy.
  • Motywowanie osób współuzależnionych do ewentualnego podjęcia psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego.
  • Motywowanie osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego oraz psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego.
  • Wstępna diagnoza sytuacji prawnej z uwzględnieniem potrzeb klientów.
  • Udzielanie pomocy prawnej dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych problemem uzależnienia i przemocy w rodzinie.
  • Udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym poprzez rozmowy podtrzymujące lub udział w grupie zabezpieczenia abstynencji.
  • Udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy.
  • Gromadzenie aktualnych informacji o miejscach pomocy oraz kompetencjach służb i instytucji z terenu gminy/ miasta / powiatu, zajmujących się systemową pomocą dla rodziny.
  • Współdziałanie z innymi podmiotami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów wykluczenia społecznego, uzależnień i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Punkt Konsultacyjny współpracuje z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespołem Interdyscyplinarnym oraz Gminny Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hrubieszowie.

Punkt Konsultacyjny przyjmuje interesantów w KAŻDĄ ŚRODĘ w godz. od 08.00 DO 12.00

Poradnictwo w ramach punktu konsultacyjnego udzielane jest po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu.

Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz.: od 9.00 do 13.00

Punkt Konsultacyjny tel. 84 618 32 47

Konsultacje udzielane są w Centrum Integracji Społecznej w Mienianach z siedzibą w Hrubieszowie ul. Narutowicza 27.